Kategorie

Informace

Technické informace

Odběr novinek

Nerezové komíny                                                                         

Nerezové izolované komíny, nebo také třívrstvé komíny.


Tento typ komínu je dnes již plnohodnotnou náhradou klasických šamotových nebo také keramických komínů. Výhodou nerezového komínu je jeho hmotnost a tím také možnost variabilního umístění, může vést vnitřkem objektu, nebo také venkem po fasádě domu. Název třívrstvý je odvozen od počtu jednotlivých vrstev tohoto komínového systému. Vnitřní vrstva je vyrobena z vnitřní nerezové vložky (roury) různé tloušťky od 0,5 mm, přes 0,6 mm, 0,8 mm až 1 mm. Vnitřní vložky ze silnějšího materiálu než 1 mm se běžně nevyrábí. Dále u této vložky je možné použít materiál různé kvality - jakosti, běžnou jakostí je 1.4301, která je vhodná především na dřevo a plyn (suchý provoz), další často používaná jakostí je 1.4404, jedná se o nerezovou ocel se zvýšenou odolností proti chemickým látkám, které vznikají při spalování. Dalo by se říci že tento materiál je nejčastěji používaným pro výrobu komínových vložek. Jakost 1.4404 je dražší variantou oproti 1.4301 cca o 15-20%, vydrží ale
také déle.
Tyto vložky jsou vhodné zejména pro uhlí kde při spalování vzniká řada agresivních látek a kyselin kterým musí vnitřní vložka odolat. Další možnou variantou kvality je jakost 1.4808, jedná se o žáruvzdorný materiál, vhodný především pro odvody spalin kde při spalování vzniká poměrně vysoká teplota. Při rozhodování jaký materiál a tloušťku použít je důležité hlavně vědět čím budeme ve spotřebiči topit. Použití správné tloušťky a také kvality je zavyslé na životnosti celého komína. Obecně platí čím silnější materiál, tím delší živonost, pro komíny kde budeme topit pouze dřevem je dostačující jakost 1.4301, pro komíny kde budeme topit uhlím, nebo různé střídat druh palival je lepší použít vložku 1.4404. Pokud uvažujeme o topení jako o hlavním zdroji tepla, kede bude topit hlavně dřevem nebo uhlím je vhodné použít vložku tl. min. 0,8 až 1 mm. V případě se jedná o komín který bude využíván jednou za čas, například na chalupě nebo jako vedlejší pomocný zdroj tepla v domě, zde je možné použít i komín s tloušťkou vložky 0,5 nebo 0,6 mm, samozřejmě pokud tento komínový systém má certifikaci na tuhá paliva. Jinak je vložka tl. 0,5 nebo 0,6 mm vhodná hlavně pro plyn a to i při každodenním využívání.

Další částí, nebo také vrstvou je vnitřní izolace. Izolace je velmi důležitým prvkem celého systému. Od její kvality je také odvozena bezpečnost celého komínu. Různí výrobci využívají i různé izolace. Tyto používané izolace mají různou teplotní odolnost, nejčastěji je to od 450 ° C až po 1200 ° C. Proto je důležité věnovat pozornost i tomuto údaji. Jde o to že při běžném provozu teplota v komíně málokdy přesáhne teplotu 450 ° C, což je pro tento provoz dostačující. Problém může nastat hlavně při vyhoření komína, kde teploty při hoření sazí dosahují až 1000 ° C, pak tam nastává problém že izolace neodolá takové teplotě a časem se rozpadne. Takový komín je pak nebezpečné používat, protože jeho tepelná odolnost je nedostačující a teplota se může dále šířit do prostoru kolem něj a způsobit zapálení třeba konstrukce střechy. Komínové systémy, které zde prodáváme jsou vystrojené tepelnou izolací s odolností do 1200 ° C

Poslední vrstvou je vnější opláštění komínového tělesa. Toto je nejčastěji vyráběno opět z nerezového plechu, zde je použita tloušťka nejčastěji 0,5 mm jakost 1.4509, kde se jedná o vysoce leštěný materiál. Někteří výrobci nabízejí i levnější varianty vnějšího opláštění vyrobeného například z pozinkovaného, ​​hliníkového nebo plechu s barevnou úpravou. Oproti nerezovému materiálu se jedná se o minimální úsporu a také nižžší životnost.

Výhodou těchto nerezových komínů je hlavně:
 
- Nízká hmotnost
- Možnost praktický neomezeného umístění podle potřeby zakzníka
- Rychlá montáž
- Při použití kvalitních materiálů odpovídajících druhu paliva, životnost rovnající se desítkám let
- Díky hladkosti vnitřní vložky se méně usazují saze a dehet na stěnách, snadnější čištění
- Rychlé prohřátí celého komína a tím rychlé dosažení provozní teploty
- Možnost systém kdykoliv rozebrat a postavit na jiném místě

V případě že máte zájem o nerezový izolovaný systém, doporučujeme vám kontaktovat naši technickou podporu na číslech +420 734 334 801, kde vám ochotně poradí a navrhnou vám dle požadavku to nejlepší technické řešení.

Máme zkušenosti s desítkami vlastních realizací.

Tým kominy1.cz